פרוטוקולים לתזונה אנטי דלקתית בגישת הפליאו

פליאו

נקודת המוצא היא הפליאו. אוכל אמיתי ומזין בצורתו הטבעית. אז מה כן ומה לא? במסגרת הרחבה של הפליאו. מזונות עם ריכוז גבוהה של נוּטְרִיֵּינְטים! כאלו שאכלו אבותינו הקדמונים וגם הסבתות שלנו לפני שהיה סופר וארזו מוצרים באריזות מרשרשות. ירקות פירות חיות, מה שגדל או נושם בים באוויר או ביבשה.

פרוטוקול פליאו אוטואימיוני AIP

פרוטוקול פליאו אוטואימוני AIP הוא מסגרת לניהול מחלות כרוניות, המשתמשת בתזונה ובאורח החיים כדי לנרמל את מערכת החיסון, להבריא את המעי, לעזור בויסוט הורמונלי ולשקם את הרקמות שכבר נפגעו, דרך הסרת מעוררי הדלקת מהתזונה ואורח החיים. התקווה היא למתן את ההתקפות ולתת לגוף את המרחב להתחזק. התמיכה בגוף היא דרך תזונה תומכת, שינה מספקת, ניהול סטרס, ופעילות גופנית מתונה. תוכלו לקרוא כאן על הפרוטוקול שאותו פיתחה דר' שרה בלנטיין והוא עדין מתפתח.

The Wahls Protocol

הפרוטוקול של Dr. Terry Wahls הוא דרך נוספת להסתכל על המסגרת של הפליאו, וואלס היא רופאה אמריקאית שהצליחה באמצעות תזונה להשתקם מטרשת נפוצה, במצב שבו היתה מרותקת לכיסא גלגלים, וולס חזרה לחיים פעילים ועוסקת במחקר וליוי של חולים בשיטתה. הדרך שלה להסתכל על ירקות, הכמות שכדאי לצרוך מהם, המשפחות השונות והצבעים, עשתה לי הרבה סדר. לפרוטוקול שלה יש שלוש דרגות זו הדרגה השניה דומה לפרוטוקול האוטואימיוני. 

Wahls Paleo Plus

זו הדרגה השלישית והמחמירה מכולם של הפרוטוקול של דר' טרי וואלס. בשלב הזה מורידים בכמות הפחממות ומעלים בכמות השומנים. המטרה היא להיות רוב הזמן בקיטוזיס. אוכלות הרבה שמן קוקוס ןMCT  ירקות ירוקים ומצליבים, בשר ודגים אגוזים וכבושים. לא סופרות פחמימות

עוד במסגרת אוכל אמיתי

פרוטוקולים נוספים מבוססים על אוכל אמיתי. לא ניסיתי, שמעתי על הצלחות.
801010 תזונה טבעונית וחיה
תזונה טבעונית חיה המבוססת על מזון צמחי ועונתי, שלם, חי וטרי לא מעובד לא מבושל. 80% פחמימות 10% חלבונים 10% שומנים.

תזונה קטוגנית פליאוליטית
תזונה המבוססת על אחוז גבוהה של שומן והגבלת פחמימות מתחת ל-20 גרם ביום. המטרה היא להישאר בקיטוזיס עמוק לאורך זמן. אוכלים בעיקר בשר בקר איכותי ושמן ולמתקדמים גם מעט מאוד עלים ירוקים